Jdi na obsah Jdi na menu
 


POBYT V SEVERNÍ DALMÁCII

pobyt.jpg

 

 

 Sabunike je rekreační městečko v ninské zátoce. Administrativně patří pod Privlaku. Je to místo opravdu vyčleněno pro rekreaci. Žádná větší domácí zvířata ani slepice. Na ulici uvidíte sem tam psa nebo kočku. Sabunike tvoří obdélník s kratší stranou k vodě. Naše apartmány jsou právě v tomto místě, poblíž náměstíčka, kde je každodenní trh, prodejna potravin, masna, cukrárna a několik kiosků. V sezoně potom i kolotoč pro menší děti. Po snídani se vydáváme k moři. Moře je zde mělké, a proto také voda je teplejší než na otevřeném moři. Pláž, jako jedna z mála v Chorvatsku, je písčitá, vhodná hlavně pro dětiI vstup do vody je velmi pozvolný. Jdeme směrem k městečku Nin. Poblíž Ninu jsou tak zvaná „ninská blata“ na rozsáhlé lokalitě, patřící k největším svého druhu v Chorvatsku. Léčivé bahno má velké léčivé účinky, které jsou potvrzeny odborníky. Ostatně tradice využívání zdejšího léčivého bahna je velmi stará a sahá až do antické doby. Slunce, které bahno soustavně zahřívá, ještě násobí jeho účinek. Blahodárně působí i koupání v moři, ve zdejších mělkých, sluncem vyhřátých lagunách, a je vlastně dalším pokračováním léčebné kúry.

          
 

Moře je tu neustále o 2 až 3 °C teplejší než jinde na Jadranu, je mimořádně čisté, neboť široko daleko nejsou žádné zdroje znečištění. Mažeme se tedy bahnem a vyhříváme na sluníčku. Potom nastává očista. Problém je v tom, že bahno nechce dolů Vypomáháme se tím, že zajdeme hlouběji do vody, sundáme plavky a ty použijeme na drhnutí těla od bahna. Je čas návratu. Posbíráme své věci a jdeme něco uvařit něco rychlého k obědu. Dnes to bude bramborová kaše v prášku a kousek uzeného. Naše domácí se diví, že jsme sotva došli a již máme oběd připravený. Zveme ji na oběd, vždyť jsme stejně dlužníky. Každé ráno, jakmile slyší, že vstáváme, nám přichystá silnou kávu, prý na povzbuzení do nového dne.

Další den ráno je trošku pod mrakem, tak se vydáváme na výlet.  Cílem je městečko Nin, které je pozoruhodné již svou polohou - je rozloženo na nevelkém ostrově, spojeném s pevninou dvěma starobylými kamenými mosty

 Vcházíme do Ninu tzv. Dolní městskou bránou , která se dochovala spolu s několika pozůstatky středověkého městského opevnění.

                      

V Ninu je malá solana, kde se zpracovává sůl bez jakéhokoli použití mechanizace

 

Hlavní památky jsou soustředěny uprostřed města a jsou po provedených opravách v dobrém stavu. Mezi nimi patří první místo předrománské tzv. "nejmenší katedrále světa" - kostelíku sv. Kříže . Tato nevelká stavba o půdorysu kříže pochází pravděpodobně z 9. století. Označení "katedrála" nosí zdejší kostel právem, neboť byl od 9. století biskupským kostelem, tedy katedrálou. Kostel je projektován tak, aby v jeden určitý den v roce v určitou hodinu pronikal na určité místo v chrámu paprsek světla a osvětloval je.

 V Ninu je mnoho dalších zajímavých památek. V místní pobočce cestovní kanceláře si vyzvedneme mapku Ninu a okolí a vydáváme se dál do Zatonu. Bereme to zkratkou, a tak za chvíli přicházíme do velkého letoviska Zaton

                       

Je to jedno z nejživějších, nejoblíbenějších ale i nejdražších letovisek Severní Dalmácie. Je zde dlouhá pláž z oblázků, obklopená borovým lesem. My sestupujeme z mírného kopce směrem k moři. Po pravé straně je velký kemp. Vlevo jsou koňské stáje. Na koních se můžete vydat na projížďku po okolí. Trochu níže jsou umístěny tenisové kurty. A již vidíme moře. Mezi námi a mořem je ještě středisko veškerých služeb, recepce, obchody, restaurace a komplex apartmánů. To vše je chráněno před slunečními paprsky vzrostlým borovým hájem. Dáváme si zmrzlinu (sladoled) a hezkou chvíli koukáme, jak se vyrábějí ozdobné svíčky. A ještě chvíli na pláž a vykoupat se. Pro rekreanty je tobogan, skluzavky, vodní lyže, skútry a mnoho dalších aktivit, jako třeba plážový volejbal a další.

 My se ale musíme vydat na zpáteční cestu. Zase samozřejmě zkratkou. Zastavujeme se v Ninu v místní pekárně pro chleba a rychle se vracíme do našich apartmánů, kde již nás očekávají naši domácí s nezbytnou kávičkou.