Jdi na obsah Jdi na menu
 


KARVINÁ

karvina.jpg

 

 

 

 

Město se nachází v regionu Severní Moravy a je známá těžbou černého uhlí. Ovšem neznamená to, že se zde již nic jiného nedá shlédnout.


 

Výhodná poloha na obchodní cestě z Uher do Pobaltí přinesla městu prudký rozvoj, který dále narůstal od poloviny 15. století, kdy městu bylo uděleno dědičné právo „do čtvrtého kolena“, právo mílové, válečné, právo vyššího soudnictví a řada dalších. Třicetiletá válka přinesla Fryštátu, ale i celému zdejšímu území útrapy, mimo jiné bylo město až do roku 1648 obsazeno Dány a Švédy.

Neštěstí vystupňovaly i četné požáry. Roku 1766 se město stalo ohniskem dosud největší selské vzpoury ve zdejším regionu, která vypukla ve Starém Městě. Nález ložisek černého uhlí v Karvinné v 2. polovině 18. století přinesl zásadní obrat v hospodářském rozvoji celého regionu. Dosud méně významná vedlejší obec Karviná tak má již na počátku 20. století zásadní ekonomický význam pro celou Rakousko-Uherskou monarchii. Tehdejší majitelé panství – hraběcí rod Larisch-Mönnichů – měli významné postavení u císařského dvora a zastávali jedny z nejdůležitějších úřadů. Proto se Karviná také stala předmětem mocenských a majetkových sporů po 1. světové válce a začátkem 2. světové války. Správní základ dnešního města byl položen roku 1948, kdy se sloučily obce Fryštát, Karvinná, Darkov, Ráj a Staré Město v jeden celek pojmenovaný Karviná

Karviná je známá i za hranicemi Evropy, což ji proslavily Lázně Darkov s jodobromovou vodou, které léčí pohybové ústrojí.

Rovněž se zde najde velké sportovní vyžití, jak ve sportovní hale tak i venkovská turistika nejznámější je cyklistická trasa vedená přes hraniční přechod do Polska.

Řada obnovených památek v městské památkové zóně v čele se zámkem Fryštátem a jedinečnou raritou, kterou představuje šikmý kostel sv. Petra z Alkantary.


 

http://cs.wikipedia.org/wiki/Karvin%C3%A1


http://www.karvina.cz/portal/page/portal/uvodni_stranka/mesto_karvina/virtualni_prohlidka


http://www.virtualtravel.cz/karvina.html